Porzuć złotą górę

  Dawno, dawno temu, królestwo odkryło dużą kopalnię złota, a król był gotów udać się do górnictwa, zanim zebrał dużą liczbę wykwintnych robotników. W tym czasie minister wokół niego zasugerował: “Po co ludzie muszą zbierać pracę w górniczych kopalniach złota? Jest to czasochłonne i kosztowne, lepiej jest korzystać z więźniów w więzieniu, czy oni nie lubią złota? Kiedy pójdą do kopalni złota, będą bardzo szczęśliwi, muszą pracować ciężej niż ktokolwiek inny.

  Król zmartwiony powiedział: “Niech więźniowie idą do kopalni złota, czy nie boją się, że ukradną złoto i uciekną?”

  Minister powiedział: “Proszę mieć pewność, że ci więźniowie stracili wolność z powodu swojej chciwości, w obliczu tak dużej kopalni złota, na kim chcą się oprzeć?” Ostatecznie z pewnością będą wykorzystywani do rywalizacji. Złoto zabija się nawzajem. Wystarczy wysłać niewielką grupę strażników do wyjścia z kopalni złota i wziąć ostatecznego zwycięzcę. Więc nie musisz wydawać ani grosza, nie musisz używać kawałka siły, możesz łatwo dostać kopalnię złota, dlaczego nie? “

“To naprawdę dobry sposób!” Król pochwalił go i nakazał, aby więźniowie skazani za korupcję, łapownictwo, kradzież i rabunek zostali wysłani na obszar górniczy.

  ”To naprawdę dobry sposób!” Król pochwalił go i nakazał, aby więźniowie skazani za korupcję, łapownictwo, kradzież i rabunek zostali wysłani na obszar górniczy.

  Kilka miesięcy później król chciał sprawdzić postęp dwóch operacji wydobywczych. Pod tłumem ministrów król przybył do kopalni. – Rzeczywiście, znaleźli w otworze wiele zgniłych kości, podejrzewali, że w otworze musi być więcej kości, a na boku kości musi znajdować się złoto.

  Ale po wejściu do dziury wszystko było inne niż oczekiwał minister i król – trup był wszędzie, a złoto piętrzyło się jak góra. Kopalnia otworzyła tylko małą dziurę i nie dotykała złota. Jedyne, co pozostało w dziurze, to strażnik małej kopalni i kilku więźniów. Co się z tym stało? Minister, który wcześniej wpadł na pomysł, był tak przerażony, że nie mógł uwierzyć, że grupa chciwych ludzi zrezygnuje ze złotej góry i ucieknie.

  Okazało się, że trzeciej nocy od przybycia więźniów, spiskowali razem, aby zabić strażników przy wejściu, a następnie uciekli.